Po raz kolejny gościliśmy w naszych murach przedstawicielkę Centrum Edukacji
i Profilaktyki Dialog w siedzibą główną w Krakowie. Pani Małgorzata przybliżyła
naszym uczniom zagadnienia, które w tym roku szkolnym dominują u nas na
zajęciach profilaktycznych i wychowawczych, a mianowicie tematykę związaną
z bezpieczeństwem w sieci. 24 stycznia 2024r. klasy IV a, b i V a, b uczestniczyły
w zajęciach pt. „STOP cyberprzemocy”, natomiast kl. VI a, b i VII a, b w zajęciach pt.
„Jak nie ulec nowej modzie, czyli wpływ patotreści i mediów społecznościowych na
młodzież”. Niektóre prace (udostępnione przez prowadzącą) wypracowane w grupach
na zajęciach zamieszczamy poniżej, mając nadzieję, że treści w nich zawarte będą
respektowane przez młodzież i nie będzie dochodziło do naruszania zasad
bezpieczeństwa w internecie.
Aktualności
Warsztaty profilaktyczne dotyczące zapobiegania cyberprzemocy
Pasowanie - biblioteka
Uroczyste pasowanie klas pierwszych na czytelniczkę i czytelnika biblioteki
Za nami jedno z ulubionych wydarzeń wśród bibliotekarek – uroczyste pasowanie klas pierwszych na czytelniczkę i czytelnika biblioteki. Lubimy je ogromnie, ponieważ możemy poopowiadać najmłodszym o naszej pracy, o naszej pasji.
W tym roku szkolnym pasowania przypadły w styczniu. Najpierw we wtorek, 23.01.2024 r., gościłyśmy klasę I b z opiekunką panią Katarzyną Henszczyk. A w czwartek, 25.01.2024 r., zaprosiłyśmy klasę I a wraz z wychowawczynią panią Marią Anhalt.
Spotkania te są zawsze pełne radości i uśmiechów. Bibliotekarki Klaudia Kwiasigroch-Hoppe, Paulina Olejnik, Aleksandra Stucka oraz Joanna Piesik przedstawiły zasady panujące w bibliotece, omówiły różnice między biblioteką szkolną, a publiczną, a także między biblioteką, a księgarnią. Dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, m.in. jak wyglądają ich własne, domowe biblioteczki, czy układają książki wg jakiegoś systemu, o czym najbardziej lubią czytać. Następnie przedstawiłyśmy zbiory obu bibliotek, dzieci mogły zobaczyć książki drukowane, picture booki, audiobooki, czasopisma, komiksy, a nawet tzw. białe kruki. Nie mogło zabraknąć również czytelniczych zagadek-zgadywanek i układania bajkowych puzzli.
Uroczyste odczytanie przysięgi, a następnie wręczenie dyplomów dla każdej czytelniczki
i czytelnika nie było jedyną niespodzianką, jaka czekała podczas pasowania. Na koniec Dzieci
w ramach kampanii organizowanej przez Instytut Książki „Mała książka – wielki człowiek” otrzymały również „Wyprawkę Czytelniczą dla Pierwszoklasisty” W skład wyprawki wchodzą: książka autorstwa Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” (z przepięknymi ilustracjami Emilii Dziubak) oraz przewodnik dla rodziców pierwszoklasisty „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”Dziękujemy za ten wspólnie spędzony czas. Z ogromną dumą witamy wszystkie pełnoprawne czytelniczki i czytelników i niezmiennie – czekamy na Was w bibliotece.
Z bibliotekarskim pozdrowieniem,
Joanna Piesik
25
XXIII Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy oraz Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Pro Patriae"
24.01.2024r. dwie uczennice naszej szkoły uczestniczyły w XXII Powiatowym Konkursie Poezji i Prozy Patriotycznej oraz Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Pro Patriae".
Konkurs odbył się w Zespole Szkół Licealnych i Agrotecznicznych im Leona Janty - Połczyńskiego w Tucholi. Maja oraz Dorota z klasy VIIa konkurowały w kategorii pieśni i piosenki patriotycznej klas VII i VIII, śpiewając w duecie pieśń pt. "Ziemia rodzinna" do słów Władysława Bełzy.
Otrzymały II miejsce.
Serdecznie gratulujemy wszystkim wystepującym i dziękujemy organizatorom konkursu za ciepłe przyjęcie! :)
Pogoria - rejs
W dniach 12-21 stycznia 2024 roku odbył się rejs szkoleniowy żaglowcem STS „Pogoria” po wodach Morza Śródziemnego . Rejs był nagrodą dla uczniów i nauczycieli aplikujących do marszałkowskich programów stypendialnych, liderów edukacji, koordynatorów Astrobaz oraz finalistów konkursów wojewódzkich województwa kujawsko-pomorskiego.
Organizatorem pierwszego rejsu na trasie Marsylia, Calvi – Korsyka, Santa Margerita i Genua był Urząd Marszałkowski w Toruniu. Uczestnicy rejsu aktywnie uczestniczyli w wachtach nawigacyjnych, kampusowych, bosmańskich i obserwacji gwiazdozbiorów nieba zimowego, kraterów księżyca oraz koniunkcji Jowisza z księżycem. Zadania przydzielane w trakcie rejsu polegały na kierowaniu żaglowcem, nawigacji, obsłudze żagli i dbaniu o sprawy socjalne załogi. Pogoda nad Morzem Śródziemnym była dynamiczna, co powodowało zmiany warunków żeglowania. Wszystkie te niedogodności uczestnicy rejsu wytrzymali dzielnie i szczęśliwie dopłynęli do Genui.
Krajobrazy, wyspy i miasta, które oglądaliśmy były bajkowe z ośnieżonymi górami Korsyki, kobiercami kwiatów w portach, palmami i drzewkami pomarańczowymi obwieszonymi pomarańczami. Było to przeniesienie w inny świat, w którym wiosna już zaczyna dominować. Wśród 41 uczestników rejsu znalazły się dwie osoby związane z Powiatem Tucholskim, Adam Hamerliński uczeń Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi i Marek Świtała nauczyciel Szkoły Podstawowej w Gostycynie. Przeżycia, obrazy i przyjaźnie zostaną z nami na długie lata.
tekst i zdjęcia: Marek Świtała
2
II spotkanie konkursowe LIGI ZADANIOWEJ
W sobotę 20.01.2024 r. odbyło się drugie spotkanie matematyków z powiatu tucholskiego i częściowo sępoleńskiego, którzy wystartowali w Lidze Zadaniowej. Na początku Pan dyrektor przywitał wszystkich bardzo mile i serdecznie. Następnie Pani Małgorzata Kunca przypomniała zasady, które muszą być przestrzegane podczas konkursu. Przed zaproszeniem uczniów i nauczycieli - opiekunów do klas, pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Gumiennej, zostały wylosowane dwa kody uczniów. Szczęśliwcy otrzymali nagrody ufundowane, tym razem, przez dziadków. Najważniejszym momentem było oczywiście otwarcie koperty z zadaniami. Uczniowie zostali zaprowadzeni do klas i tam mogli w ciszy i spokoju przez 1h i 30min rozwiązywać matematyczne "zagadki".
Życzymy jak najlepszych wyników.
tekst i zdjęcia: Dominika Naglewicz